Krasnoludki - Zielona planeta

Witam Krasnoludki.

Na początek zabawa:

1. Zabawa "Ja – ufoludek".

Dziecko udaje ufoludka, przedstawia się, np. Usyn, i wykonuje jakiś gest (np. podnosi ręce i je opuszcza). Następnie rodzic powtarza jego imię i wykonuje taki sam gest. Potem rodzic się przedstawia i wykonuje jakiś gest, a dziecko powtarza imię i gest. Zabawę można powtórzyć kilka razy.

2. Ćwiczenia wizualizacyjne "Wyprawa na Zieloną Planetę".

Dziecko siada w rakiecie – na krześle. Rodzic opowiada krótką historię, której może towarzyszyć podkład muzyczny.

Witam na pokładzie statku kosmicznego. Zapraszam w niezwykłą podróż – na zieloną planetę. Proszę o zapięcie pasów. Ruszamy. Statek wznosi się coraz wyżej i wyżej. Ziemia robi się coraz mniejsza… Jaka ona błękitna! Ale, ale, czujecie? Robicie się coraz lżejsi. To dziwne uczucie to stan nieważkości – unosicie się w powietrzu, jakby pływacie w nim. Widzicie na zewnątrz ciemność kosmosu, którą rozświetlają migoczące gwiazdy. Zapadacie w sen, który będzie trwał kilka lat, ale dla was to tylko chwila. Budzicie się. Statek kosmiczny zbliża się do zielonej planety. Patrzycie w zachwycie na zbliżającą się planetę. Serce wam bije mocno. Oto cel naszej wyprawy. Na planecie jest życie. Lądujecie. Otacza was uśmiechnięty tłum. Czy przyjmą was życzliwie? Jak wyglądają mieszkańcy zielonej planety? Czy są podobni do was? Jak wygląda życie na planecie? Przerywamy opowieść i pytamy: – Jak nazywała się planeta? – Jak mogli wyglądać mieszkańcy Zielonej Planety? Wychodzicie ze statku. Witają was tłumy uśmiechniętych twarzy, ludzkich twarzy, tylko… zielonych. Co za ulga! Zwiedzacie planetę. Jest taka podobna do Ziemi, tylko wszystko jest zielone. Wracacie na Ziemię, szczęśliwi, że gdzieś jest życie podobne do naszego.

3. Zabawa ruchowo-naśladowcza "Rakieta".

Dzieci siadają na piętach, dłonie trzymają na udach. Na słowa: Uruchamiamy rakietę, zaczynają uderzać rytmicznie w uda: najpierw powoli, potem coraz prędzej. Następnie kręcą rękami młynek – najpierw powoli, potem coraz prędzej. Na słowo: Start wyciągają ręce do góry i głośno krzyczą: Uuuuu! (rakieta odleciała). Zabawę powtarzamy 3–4 razy.

4. „Był sobie kosmos – Zielona Planeta”

5. Rozmowa na temat Zielonej planety.

Czy przyjemnie jest spotkać w kosmosie kogoś podobnego do nas?

Czy chcielibyście, żeby wszystko wokół was było w jednym kolorze?

6. Życie na Zielonej Planecie

wykonanie rysunku zieloną kredką, starajcie aby zapełnić całą kartkę.

Miłej zabawy. Pozdrawiamy Panie: Natalia i Joasia.