Krasnoludki - Wśrodku leży kamień.

Witamy serdecznie dzieci i rodziców

Temat tego tygodnia to: „Chciałbym być sportowcem”. Uświadomimy sobie znaczenie ruchu dla zdrowia człowieka oraz spróbuję Was zachęcić do aktywności ruchowej, zabaw na świeżym powietrzu oraz uprawiania sportu.

1. Zabawa Aerobik. Rodzic pyta dziecko: – Co to jest aerobik? Jeśli dziecko nie wie, należy wyjaśnić, że są to ćwiczenia przy muzyce rytmicznej, często wykonywane przez panie, które chcą mieć zgrabną figurę.

naśladujemy ruchy.

2. Słuchanie wiersza J. Koczanowskiej „Gimnastyka”

Gimnastyka to zabawa,

ale także ważna sprawa,

bo to sposób jest jedyny,

żeby silnym być i zwinnym.

Skłony, skoki i przysiady

trzeba ćwiczyć – nie ma rady!

To dla zdrowia i urody

niezawodne są metody.

3. Rozmowa na temat wiersza.

Co nam daje gimnastyka?

Co wykonujemy podczas gimnastyki?

4. Rytmiczne dzielenie (na sylaby) słów związanych ze sportem.

Dzieci dzielą rytmicznie słowa:

gimnastyka (gim-nas-ty-ka), skłony (skło-ny), skoki (sko-ki), przysiady (przy-sia-dy).

5. Zabawa orientacyjno-porządkowa "Zróbcie to".

Dzieci poruszają się po pokoju odpowiednio do dźwięków tamburynu (grzechotki wykonanej samodzielnie – wsypać rys do butelki plastikowej). Podczas przerwy w grze zatrzymują się i wykonują to, o co prosi rodzic. Np. przysiad, klęk, leżenie tyłem, leżenie przodem, siad skulny, siad skrzyżny, skłon…

6. Wykonanie krążka do ćwiczeń.

- Zapoznanie ze sposobem wykonania prac. Dzieci dostają po dwie kartonowe kartki (np. z bloku technicznego) z rysunkiem kół, każde o średnicy 20 cm. Wycinają koła, sklejają je i ozdabiają mazakami. Na zakończenie przyklejają na swoich krążkach kartoniki ze swoimi imionami.

- Zabawy krążkiem.

* kładą je na głowach i spacerują po sali, starając się, żeby nie spadły im z głów,

* siadają na krążkach, które leżą na podłodze, podnoszą nogi zgięte w kolanach, odpychają się rękami od podłogi, obracają się,

* chodzą po sali i wystukują rytm podany przez rodzica.